Agnieszka Wojciechowska
Co jest grane, Lublin


Chóralny śpiew, plastyczna grupowa gra aktorów oraz tematyka, która jak zwykle dotykać będzie najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy. Jutro odbędzie się premiera najnowszej sztuki Teatru ITP pod tytułem "Historyja".

ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów KUL, to jak się okazuje największa muzyczna studencka inicjatywa kulturalna w Polsce. Teatr liczy bowiem około 40 aktorów, którzy zgodnie z rytmem akademickim rok w rok, juz od pięciu lat, wystawiają nowy autorski musical. Do tej pory dali się zapamiętać przede wszystkim z "Józefa - biblijnej komedii muzycznej", widowiska plenerowego "Niebieski Ptak", a także z prezentowanego ostatnio musicalu "Odysea", który oparto na motywach Homerowskiej epopei. Tłumy widzów na każdym ze spektakli w Lublinie przeszły juz w przypadku ITP do porządku codziennego, ale swą obecność grupa zaznaczyła także na wielu profesjonalnych scenach, miedzy innymi w Łodzi, Nowym Sączu, Siedlcach, warszawie (Teatr ROMA), Częstochowie, Bydgoszczy, Elblągu, Gdyni, Zielonej Górze, Nidzicy czy Płocku. Ostatnio za pośrednictwem telewizji o ITP usłyszała cała Polska, ponieważ grupa otrzymała nominację do ogólnopolskiej nagrody "TOTUS 2006" w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej".

Wśród podejmowanych przez Teatr ITP tematów nieustannie przewijają się bowiem motywy związane z wyborami, ciągła czujność i otwarcie na działanie Boga w codziennym życiu, które w ich spektaklach wyrażane sa zarówno przez słowa, jak i bardzo wymowną ciszę. Efekt dodatkowo wzmacnia jeszcze uniwersalna moc literatury światowej z najwyższej półki.

Tym razem nie było inaczej, ponieważ inspiracją dla "Historyi" stał się staropolski moralitet "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", który w wykonaniu ponad 30-osobowej grupy robi prawdziwie imponujące wrażenie. na uwagę zasługują zwłaszcza podniosłe pieśni, które przygotowane zostały pod kierownictwem opiekuna muzycznego ITP - Kingi Bogacz. Scena podczas "Historyi" pięknie wypełniona jest także tańcem oraz elementami projekcji wideo, które wraz z nowymi rozwiązaniami oświetleniowymi sprawiają, że treść wiekowego utworu bez trudu przenieść można do realiów współczesnego świata.

Co ciekawe, prapremiera spektaklu miała miejsce już w 2002 roku, ale z tamtego kształtu "Historyi" tak naprawdę pozostało bardzo niewiele, ponieważ zdążył się zmienić skład teatru, ale i choreografia, dialogi, scenografia, a nawet i sam scenariusz, którego autorem i jednocześnie reżyserem musicalu jest ks. Mariusz Lach.

"Historyja", czyli dialog ze śmiercią w wykonaniu Teatru ITP, to obowiązkowy seans na czas listopadowej zadumy.