Teatr ITP - Nasze miasto - 6 V 2003

Spektakl oparty na podst. dramatu Thorntona Wildera

Nasze Miasto T. Wildera właściwie o niczym wyjątkowym nie opowiada - wydawać by się mogło. Bo czymże są poranne śniadania, odrabianie lekcji przez dzieci, delegacje męża i dbanie o dom przez żonę, podarowanie kwiatków i troska o to, by koszule były zawsze czyste i wyprasowane? Tak, to nic wyjątkowego. A jednak wśród tych codziennych spraw i obowiązków dzieją się rzeczy niespotykane i niezwykłe.

plakat_01I o tych rzeczach właśnie niezwykłych w codzienności opowiada nowe przedstawienie Teatru ITP. Nasze życie wcale nie składa się z rzeczy obfitujących w coś wyjątkowego, a jednak wiele jest w nim radości - takiej szczerej i prawdziwej. Oczywiście obecne są również momenty trudne. Ot, co jest! - całe nasze życie. W tym wszystkim jest jednak miłość najpierw przyjacielska, potem rodzi się coś więcej. Później rodzice stają przed faktem wydania za mąż swojej ukochanej córeczki. Ona już nie chce być z rodzicami - i nie dlatego, że ich nie kocha. Nie - ona poznała swojego George'a i z nim chce spełnić całe życie. O tym właśnie jest Nasze Miasto - zwykłe, jak jedno z wielu miast na świecie, z którego nigdy nie wyszedł nikt wyjątkowy, a jednak... O tych wszystkich rzeczach niezwykłych w zwykłości chciał opowiedzieć Teatr ITP.

 

 

W przedziwny sposób zostajemy przeniesieni na początek wieku, do małego amerykańskiego miasteczka by tam przyglądać się codzienności państwa Webb i państwa Gibbs.

I wszystko zdążałoby ku happy endowi, gdyby nie trzeci akt. W tym momencie niezwykle dobitnie uświadamiamy sobie, że nasze życie ziemskie jest jedno i niepowtarzalne. I to wszystko, co jest nam dane w nim przeżyć. Możemy zrobić to tylko raz - nigdy potem nie uda nam się do niego powrócić.
„Ludzie nie rozumieją wielu rzeczy. Tak. Niewiele rozumieją. Jakby ktoś ich pozamykał w maleńkich pudełkach."

O tym właśnie jest Nasze Miasto - napatrzmy się jemu!

Występują:
Urszula Kasprzak (Emilka)
Justyna Minkina, Paulina Puto (Pani Webb)
Marcin Serafin (Redaktor Webb)
Artur Sadurski (George)
Anastazja Bukowska (Pani Gibbs)
Adrian Starzyk (Doktor Gibbs)
Kamil Krupa, Michał Łysiak (Joe Crowell)
Justyna Olejarz (Pani Soames)
Mariusz Lach, Radek Oniszczuk (Reżyser)

Inscenizacja i reżyseria: Mariusz Lach sdb
Muzyka:
Marcin Kłysewicz
Scenografia, kostiumy:
zespół ITP


Wilder Thornton Wilder (1897-1975), amerykański pisarz. Autor tzw. powieści parabolicznych, zawierających aspekty moralne i historiozoficzne, z nawiązaniem do różnych epok i kręgów cywilizacyjnych, począwszy od starożytnej Grecji i Rzymu, np.: Kabała (1926, wydanie polskie 1960), Most San Luis Rey (1927, wydanie polskie 1931), Kobieta z wyspy Andros (1930, wydanie polskie 1960), Idy marcowe (1948, wydanie polskie 1958). Także dramaty, m.in.: Nasze miasto (1938, wystawienie polskie 1939), Niewiele brakowało (1942, wystawienie polskie 1956).