„Szklana menażeria" to przejmujące studium trzech postaci: opuszczonej przez męża Amandy - groteskowej damy z amerykańskiego południa żyjącej wspomnieniami o lepszych czasach, jej kalekiej córki Laury uciekającej do świata swoich szklanych figurek oraz syna Toma, który znudzony pracą w fabryce marzy o byciu poetą. Bohaterowie godzą się na swoje "zło" tkwiąc w zaklętym kręgu iluzji i wspomnień...
"Szklana menażeria" to historia ludzi wrażliwych i wątłych, nie potrafiących radzić sobie z rzeczywistością ich życia.
Kolekcja szklanych figurek Laury jest metaforą kruchych i złamanych dusz, które żywią się wspomnieniami. Laura, istota o niezwykłej szlachetności, buduje przed widzem swój alternatywny, emocjonalny świat. Jej świat tak jak i świat bohaterów jest smutny i wzruszający. Scena edukacyjna Teatru ITP - Szklana menażeria - 12 V 2007

 

Tennessee Williams (1911 -1983) - amerykański pisarz, nowelista, poeta. Jeden z najważniejszych dramaturgów XX wieku. Dramaty pisał już w latach 30., jednak sukcesy zaczął odnosić dopiero w połowie następnej dekady. Pierwszą ważną sztuką w jego karierze była "Szklana menażeria" (1945), jednak prawdziwą sławę przyniósł mu napisany w 1947 i wystawiony w tym samym roku na Broadwayu "Tramwaj zwany pożądaniem". W swych najsłynniejszych utworach obrazuje gwałtowne przemiany zachodzące w amerykańskim społeczeństwie na przełomie lat 40. i 50. Bohaterowie jego sztuk są naznaczeni indywidualnym piętnem, nie mają charakteru uniwersalnego czy symbolicznego. Nie potrafią nawiązać stałego kontaktu z otoczeniem, targają nimi wątpliwości i namiętności.


itpszklanamenazeriaplakatm"Szklana menażeria"
Tennessee Williams

Występują:

Amanda: Joanna Kossewska
Laura: Agnieszka Baczewska
Tom: Tomasz Ducin

Jim: Marcin Kuśmierz

Opracowanie tekstu i reżyseria:

Mariusz Lach sdb


 SCENA EDUKACYJNA ITP

"Teatr ITP" zainaugurował nowy typ swojej działalności. Jest to tzw. "Scena Edukacyjna ITP".
Składać się na nią będą małe przedstawienia klasycznych dramatów przygotowywane i realizowane przez aktorów z ITP. Ma to być tzw. mała scena teatru, gdzie w przyszłości mogłoby się znaleźć miejsce na różne teatralne eksperymenty.


Inicjatywa ta powstała wśród młodych aktorów - studentów, którzy pragną realizować swe teatralne pomysły w małych formach, często korzystając z gotowych scenariuszy. Ta działalność ma przybliżyć studentom różne, często już klasyczne dramaty, i w ten sposób zaznajamiać zarówno widzów, jak i aktorów, z perełkami literatury.

W ramach Sceny Edukacyjnej ITP zrealizowano spektakl "Nasze Miasto". "Szklana menażeria" jest kolejnym przedsięwzięciem z tej kategorii.