Musical „Raj utracony" jest plastyczno - muzyczną opowieścią opartą na dziele Johna Miltona. W spektaklu znajduje się wiele partii śpiewanych z udziałem solistów i całego chóru, tańczonych oraz opowiedzianych za pomocą słów. Jest to pełna głębokiej symboliki historia o stworzeniu świata i człowieka, o relacjach pierwszych ludzi z Bogiem, o miłości Adama i Ewy oraz o przebiegłości Zła. To opowieść o tym, jak doszło do tragedii grzechu pierworodnego i co go spowodowało.

 

rajMuzyka w spektaklu jest bardzo różnorodna - czasem podniosła, o ciężkich, ostrych rockowych brzmieniach, innym razem buduje liryczne klimaty lub towarzyszy żydowskiemu tańcowi doskonale oddając jego specyfikę. Barwne dialogi towarzyszą, bardzo współcześnie ujętym, relacjom między Bogiem i człowiekiem oraz między kobietą i mężczyzną. Cała historia opowiedziana jest lekką musicalową formą.

Ponieważ mówimy, a przynajmniej powinniśmy mówić, wspólnym głosem o tym, co robimy, próbuję wyłuskać poglądy, które udało mi się zapamiętać z naszych warsztatów w Różanymstoku. Kiedy przyglądam się im z bliska widzę, że razem stanowią dawną, „babciną" receptę na ciasto z bakaliami tzw.„sukces" i to nie byle jaki, ale bardzo uważnie strzeżony... To przepis na SUKCES bycia dla innych, bo gdzieś w głębi duszy, prawdopodobnie większość oprócz własnej satysfakcji będącej lukrem na ciasteczku, pragnie, choć na troszkę zmusić KOGOŚ (może właśnie Ciebie), do małego przystanku... Chodź, popatrz, weź do ręki, obejrzyj, spróbuj... a widzisz?? Nawet nieźle wygląda... może akurat to jest dobre...?

 

Tak jak w sztuce, naszym zadaniem jest kusić, a, że historia jest stara jak sam świat :o), nie trudno o wdepnięcie w banalne zachowania na scenie, baczymy na to, może właśnie to, co zobaczysz jest... próbą dla Ciebie. Gra toczy się na scenie, od kiedy zaczniesz oglądać spektakl, także i w Twojej głowie. Liczę na pojedynek z widzem, akcję, która zmusi NAS i WAS, gdy przyjdzie czas, do próby przekazu najczystszego... (A.H.)

 Teatr ITP - Raj utracony - 8 XI 2003

Scenariusz - Mariusz Kozubek
Reżyseria - Mariusz Kozubek, Mariusz Lach sdb
Muzyka - Marcin Kłysewicz
Aranżacje chóralne - Marcin Kłysewicz, Kinga Bogacz
Przygotowanie wokalne chóru - Kinga Bogacz
Choreografia - zespół ITP
Scenografia i rekwizyty - zespół ITP
Kostiumy - Anna Baranowicz, Marek Stecko
Projekt plakatu - Bartek Piękoś