Fragment rozmowy z ks. Mariuszem Lachem na temat projektu "Opowieści papieskie"

Redaktor: Podobno "Teatr ITP" szykuje jakąś nowość...

Ks. Mariusz Lach sdb: Tak. Tym razem chcemy się sprawdzić w trochę innej niż dotąd rzeczywistości, wykorzystując jednak nasze najlepsze strony czyli śpiew, choreografię i witalność młodych aktorów.

Redaktor: ...czyli będzie to ...

Ks. Mariusz Lach sdb: Widowisko muzyczno-plastyczne pt. „Opowieści papieskie"

Redaktor: Skąd pomysł?

Ks. Mariusz Lach sdb: Kilka miesięcy temu, będąc na przeglądzie teatralnym poświęconym twórczości Karola Wojtyły, byłem bardzo zażenowany niskim poziomem spektakli i patetycznością wykonywania tekstów papieskich. To co tam zobaczyłem z pewnością nikogo nie zbliży ani do teatru, ani do sięgnięcia po teksty Ojca Świętego. Łatwo jednak krytykować - więc postanowiliśmy sami spróbować sił na tym niełatwym przecież polu.

Redaktor: Na czym jednak polega jego nowość? Co w nim tak szczególnego?

Ks. Mariusz Lach sdb: Do naszego projektu zaprosiliśmy kilku zdolnych kompozytorów z różnych stron Polski (Łódź, Warszawa, Gdynia...), którzy zobowiązali się napisać po 1 utworze do zaproponowanych im tekstów Karola Wojtyły. Całość jest zaaranżowana na chór, solistów i grupę choreograficzną - dzięki czemu chcemy przedrzeć się przez warstwę doniosłości tychże tekstów, aby przybliżyć widzom drogę poszukiwań artystycznych naszego papieża.

Redaktor: Czy chcecie robić konkurencje Piotrowi Rubikowi i stwarzacie coś na kształt „Golgoty Świętokrzyskiej"?

Ks. Mariusz Lach sdb: (Śmiech)... Nie ma tutaj żadnej mowy o porównaniach (przede wszystkim ze względów technicznych) - niemniej gdybyśmy mieli za sobą media w takim samym stopniu jak pan Piotr - pewnie udałoby się nam wylansować jakieś przeboje. W „ITP" mamy świetnych wokalistów, zaś kompozytorzy postarali się, aby stworzone przez nich utwory rzeczywiście zachwycały...

Redaktor: Na jakim etapie są prace nad tym widowiskiem?

Ks. Mariusz Lach sdb: Dopinamy warstwę scenariusza całości. Obecnie trwają przygotowania wokalne i choreograficzne, zaś z całym teatrem pochylimy się nad tym materiałem w czasie warsztatów, które będziemy wspólnie przeżywać w I połowie września.

Redaktor: Kiedy premiera?

Ks. Mariusz Lach sdb: W październiku tego roku w Archikatedrze Lubelskiej i na KUL-u, zaś nad całością honorowy patronat objęli: Ks. Arcybiskup Józef Życiński oraz ks. Stanisław Wilk - rektor KUL.